Portal ślubny LOWEDIN.pl - Lovely Wedding Inspirations Coraz starsze młode pary - lowedin.pl
WEDDING NEWS

Coraz starsze młode pary

  •   

Młodzi ludzie coraz później decydują się na zawarcie związku małżeńskiego – wynika z najnowszego raportu GUS „Sytuacja demograficzna Polski do 2018 roku. Tworzenie i rozpad rodzin”. Jednocześnie, dzień ślubu wymieniany jest jako jedno z najszczęśliwszych wydarzeń w życiu. Dlaczego młodzi ludzie odkładają szczęście na później?

Na liście 20 najważniejszych momentów, jakich doświadczają mężczyźni i kobiety, ślub pojawia się kolejno na 1 i 3 miejscu – wynika z badania zrealizowanego w Wielkiej Brytanii przez firmę Hidden Hearing. Na liście najważniejszych wydarzeń w życiu mężczyzny, w pierwszej trójce pojawia się jeszcze pierwsze słowo potomka i pierwszy pocałunek. Kobiety na pierwszym miejscu stawiają narodziny pierwszego dziecka. Obecnie Polacy przeżywają jednak te szczęśliwe chwile nie tylko rzadziej, ale też dużo później, niż ich rodzice czy dziadkowie.

Liczba zawieranych małżeństw od 2013 roku pozostaje na poziomie poniżej 200 tys. W 2018 roku zarejestrowano nieco ponad 192 tys. nowych związków. Najwięcej ślubów na przestrzeni ostatnich 70 lat wzięto w 1975 roku – aż 331 tysięcy. Obecnie notuje się ich blisko dwa razy mniej – wynika z raportu GUS. Coraz starsze są też młode pary. Statystyczny pan młody ma dziś 30 lat, a panna młoda niespełna 28. Dla porównania w latach 80-tych Polacy brali ślub średnio 5-6 lat wcześniej.

Młodzi ludzie mogą czuć zniechęcenie do instytucji małżeństwa ze względu na wzrastającą liczbę rozwodów. W latach 50-tych orzekano ich zaledwie kilkanaście tysięcy rocznie, w latach 70-tych ich liczba sięgnęła 40 tys., by w roku 2018 dotknąć, aż 63 tys. małżeństw.

Wśród innych przyczyn odkładania decyzji o małżeństwie wymienia się też wygodny styl życia Millenialsów – w czasach, w których hedonizm jest nadrzędną wartością, trudno zdobyć się na krok w stronę małżeństwa i związanych z nim obowiązków. Często chodzi jednak o kwestie finansowe. Minimalny koszt organizacji wesela to w Polsce ok. 30 tys. złotych, a panująca obecnie moda na huczne przyjęcia sprawia, że może się ono wiązać z wydatkiem rzędu nawet 100 tys. złotych.

Młodzi, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodziców, odkładają decyzję o ślubie na później, bo muszą je samodzielnie sfinansować, często przesuwają je w czasie nawet o kilka lat. Rzadko decydują się na pożyczkę czy kredyt na taki cel, jak ślub, ponieważ nie chcą budować swojej przyszłości na długach. Wesele nie powinno się jednak kojarzyć tylko z wydatkami. To niezapomniane przeżycie nie tylko dla młodej pary, ale i dla ich bliskich. To niezwykły moment pozwalający rozpocząć zupełnie nowy etap związku, dlatego nie warto odkładać go zbyt długo.

Komentarze:

Your email address will not be published. Required fields are marked*