Portal ślubny LOWEDIN.pl - Lovely Wedding Inspirations Sesja plenerowa w dniu ślubu, czy osobny dzień - kiedy najlepiej ją wykonać? - lowedin.pl
ŚLUB / FOTO-VIDEO

Sesja plenerowa w dniu ślubu, czy osobny dzień – kiedy najlepiej ją wykonać?

  •   

Jest to pytanie, które pada dość często w trakcie planowania ślubu. Szczególnie wtedy, gdy Młodzi są na etapie wybierania fotografa.

Fot. Michał Ufniak – Fotografia

Większość osób na tego typu pytania jest w stanie odpowiedzieć… po ślubie 🙂 Wiele rzeczy i decyzji związanych z jego organizacją będziecie podejmować po raz pierwszy, dlatego nic dziwnego, że nie zawsze wiecie, które rozwiązanie będzie najlepsze. Dotyczy to również sesji ślubnej.

Oto 3 najczęstsze pytania dotyczące plenerowej sesji ślubnej:

1. Sesja plenerowa w dzień ślubu, czy osobny dzień?

Dzisiejszą fotografię ślubną cechuje wysoka autentyczność. Prawdziwość, szczere emocje i atmosfera dnia – to elementy, na które polują tzw. fotodżournaliści ślubni. Wystarczy poobserwować popularne hashtagi ślubne na Instagramie by zauważyć, że naturalna fotografia ślubna przeważa dziś nad pozowanymi zdjęciami ślubnymi. Prawdziwych emocji jest w dniu ślubu mnóstwo i są one niewymuszone. Ich prawdziwości niestety nie zawsze da się odtworzyć w inny dzień, gdy ślubne emocje już opadną, goście rozjechali się do domów, a suknię i garnitur zakłada już nie pierwszy raz…

Oczywiście współczesne sesje plenerowe różnią się sporo od tych sprzed kilku lat. Dziś stawia się na naturalność i nawet na sesji plenerowej w inny dzień można tę naturalność w pewnym stopniu osiągnąć. Nie jest to jednak to samo, co fotografowanie pary w dzień ich ślubu. Jest to często “najlepszy dzień w życiu”, jak większość fotografów słyszy od Młodych Par, co naprawdę przekłada się na prawdziwe emocje widoczne później na zdjęciach.

Fot. Michał Ufniak – Fotografia
Fot. Michał Ufniak – Fotografia
Fot. Michał Ufniak – Fotografia

2. Ile czasu potrzeba na wykonanie dobrej sesji?

Niewątpliwym plusem sesji plenerowej w osobny dzień jest to, że będziemy mieć więcej czasu na robienie zdjęć. Jak wiele? To zależy już od indywidualnych ustaleń, liczby miejsc, które chcecie odwiedzić i odległości, które trzeba pokonać, żeby tam dojechać. Czasem jest to kilka godzin, czasem kilkanaście, a w ekstremalnych przypadkach, nawet kilka dni. Jednak ile by to nie było, nie będzie presji, która towarzyszy sesji w dniu ślubu.

Przy krótkich sesjach plenerowych w dniu ślubu, Wasz fotograf będzie starał się wykorzystać “kieszonki” czasu pomiędzy różnymi oficjalnymi punktami dnia. Każde 5-10 minut pomiędzy obiadem, a np. krojeniem tortu, można wykorzystać na kilka zdjęć w pobliżu miejsca wesela. Kilka takich krótkich sesji w dzień ślubu to lepsza opcja niż “ucieczka” z fotografem na całą godzinę. Goście mniej odczują Waszą nieobecność i nie będzie to dla Was aż tak męczące, jak godzinne pozowanie.

Fot. Michał Ufniak – Fotografia
Fot. Michał Ufniak – Fotografia

3. Która się bardziej opłaca?

Jeśli chodzi o ceny, to oczywiście jest to argument za sesjami plenerowymi w dzień ślubu. Pakiet fotografii ślubnej powinien być tańszy jeśli nie ma w nim pleneru w inny dzień. Poza tym kolejny makijaż, fryzura, dojazd na sesję i ew. wolny dzień w pracy (czasem lot i pobyt za granicą w przypadku sesji zagranicznej), także znacząco zwiększają koszt sesji organizowanej w inny dzień, niż ślub.

Fot. Michał Ufniak – Fotografia
Fot. Michał Ufniak – Fotografia

Jeśli jednak marzycie o sesji plenerowej znacząco oddalonej od miejsca wesela lub zależy Wam na wyjątkowej scenerii (np. ogród botaniczny, czy inny obiekt, w którym nie da się wykonać dobrych zdjęć w kilkanaście minut), zdecydowanie powinniście wybrać opcję z sesją w osobny dzień. Koszt z pewnością będzie wyższy, jednak będzie czas na spokojny dojazd, wykonanie zdjęć w różnych ujęciach na spokojnie, bez presji, że goście czekają, a obiad stygnie 😉 Plusem sesji w osobny dzień jest również liczba zdjęć – jeśli przeznaczycie na nią więcej czasu, naturalnym jest, że i zdjęć będzie więcej. Decyzja o organizacji sesji plenerowej zależy jednak od indywidualnych potrzeb każdej pary. Jeśli nie zależy Wam na większej liczbie zdjęć z pleneru i wolicie skupić się na samym dniu ślubu, wtedy krótka sesja plenerowa w sąsiedztwie domu weselnego powinna Wam wystarczyć.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Każda ma plusy i minusy, dlatego musicie zastanowić się, na czym Wam najbardziej zależy i wybrać tę sesję, efekty której będą Was cieszyć przez resztę wspólnego życia. 🙂

Autor: Michał Ufniak

Michał Ufniak

Michał Ufniak

Fotograf ślubny, mąż i tata dwójki chłopaków. Dokumentuje szczęśliwe momenty zarówno w kraju jak i za granicą, gdzie jego prace i artykuły często publikowane są na blogach o tematyce ślubnej. W dniu ślubu skupia się na naturalnych momentach i emocjach jakie towarzyszą parom w tym wyjątkowym dniu. Ciekawy nowych trendów i zmian w fotografii ślubnej, jak i w całej branży weselnej. W wolnych chwilach pomiędzy fotografowaniem szczęśliwych par lubi podróżować i spędzać czas na świeżym powietrzu, ciężko przy tym pracując na miano najlepszego taty na świecie!

Komentarze:

zdecydowanie plener ślubny wykonać w inny dzień. wygodniej, więcej czasu a i też możemy dobrać odpowienią pore do konkretnych zdjęć.

Oczywiście, że plener lepiej jest wykonać w inny dzień. Dzień slubu jest dla młodych oraz zaproszonych gości. Nigdy pod dyktando fotografa.

Dziękuję 🙂 Ja robię i w ten sam dzień jak i w osobny z przewagą tej pierwszej opcji raczej bo dużo ślubów robię w UK gdzie plenerów w osobny dzień prawie się nie robi. Zachęcam też do takich rozwiązań jeśli nie zależy Wam na dalekich miejscach na plenery 🙂

Komentarze:

Your email address will not be published. Required fields are marked*