Portal ślubny - Lovely Wedding Inspirations! Papiernicze trendy ślubne - od plannerów po księgi gości - lowedin.pl
WESELE / PLANOWANIE

Papiernicze trendy ślubne – od plannerów po księgi gości

  •   

Organizacja ślubu i przyjęcia weselnego to duże, pracochłonne przedsięwzięcie. Każda para młoda chce, aby ich uroczystość była piękna i wyjątkowa. Dużą rolę w tym, aby tak się właśnie stało odgrywa nie tylko perfekcyjna organizacja, ale również spójność poszczególnych elementów ślubu i wesela.

W pierwszym przypadku pomogą wszelkiego rodzaju plannery ślubne. W drugim wybór takich dodatków papierniczych (zaproszenia, winietki, zawieszki na alkohol, menu, księga gości itp.), które tematyką będą pasować do siebie nawzajem oraz nadawać charakteru uroczystości i jej głównych bohaterów. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze takich dodatków i co obecnie jest w modzie?

Motyw przewodni

Ponieważ ślubnych artykułów papierniczych jest całkiem sporo, dobrze jest już na samym początku planowania ślubu zorientować się co tak naprawdę chcemy, a z czego wolimy zrezygnować. Pierwszą powinna być decyzja o kolorze, grafice, które będą głównym motywem wydarzenia.

Wszystkie artykuły papiernicze, takie jak zaproszenia, winietki, menu weselne, księga gości, album ślubny wyglądają najlepiej, kiedy łączą się ze sobą wspólnym motywem przewodnim.

Album & Księga Gości

Księga Gości. Fot. Pracownia Zeszytów

Księga gości powinna nawiązywać stylistycznie do zaproszeń. Dobrze, jeśli papier w środku jest wyższej gramatury (min. 100g lub więcej – opcjonalna wartość to 120g), wtedy niezależnie od tego, czym goście wpisują się do środka – długopisem, piórem czy markerem, wpisy nie będą nieestetycznie przebijały na drugą stronę lub – jeszcze gorzej – brudziły następną kartkę.

Bardzo modne stały się księgi z nadrukowanym środkiem. Żeby nie zostawiać gości z pustą stroną, Państwo Młodzi zadają rozmaite pytania na które goście odpowiadają (np.: Najlepsze miejsce na podróż poślubną? O czym on/ona powinni pamiętać po ślubie? Dobra rada na kłótnie, itd.). Tego typu środki mają najczęściej ładne, kolorowe grafiki (na przykład różnych środków transportu, a goście zaznaczają, którym przybyli, lub mapę Polski – na której oznaczają swoje miasto). Rozmiar księgi może być dowolny, aczkolwiek zamiast klasycznego A4 w poziomie lub pionie, pary młode coraz częściej decydują się na kwadrat, jako pewną niestandardowość.

Bliski księdze jest album ślubny. Zamawiając go, warto jest dobrze zastanowić się nad jego formatem i objętością. Z reguły od początku wiemy ile dostaniemy obrobionych zdjęć od fotografa i w jakim będą formacie (ostatnio popularne stały się zdjęcia większych rozmiarach: 15 x 21 cm lub 15 x 23 cm). Warto też jest mieć możliwość spersonalizowania okładki albumu ślubnego.

Zarówno album, jak i księga gości to pamiątki, które mają zostać na zawsze, dlatego niesłychanie ważne jest wybrać takie, które na długo pozostaną w dobrej kondycji. Przy wyborze klejonych albumów i ksiąg, kartki mogą z czasem wypadać, wyrywać się – zdarza się, że bardzo niskiej jakości księgi gości zaczynają się rozpadać jeszcze podczas wesela przy wpisywaniu życzeń. Alternatywą dla wyrobów klejonych, są oczywiście szyte, które nie tylko będą dłużej żywotne, ale i wyglądają bardziej elegancko. Pamiętajmy, że ma być to pamiątka na długie lata, która będzie często oglądana przez kolejne pokolenia 🙂

Kluczowy jest również materiał okładkowy. Najlepiej taki, który nie będzie się szybko wycierał i brudził. Ostatnie sezony ślubne lubią powrót do natury, ulubionym materiałem okładkowym jest len, florystyczne grafiki, brązowy sznurek do ozdabiania, papier ekologiczny.

Organizacja

Planner ślubny Fot. Pracownia Zeszytów

Plannery ślubne stają się coraz bardziej popularne w Polsce, bo przygotowania do ślubu są tak rozbudowane, że łatwo jest o czymś zapomnieć, lub po prostu nie wiedzieć. Wiele par wciąż jednak woli zawierzyć sobie i swojej pamięci, co w konsekwencji doprowadza do konieczności załatwiania niektórych spraw na ostatnią chwilę. Nie ma wtedy czasu na spokojne przemyślenie decyzji, stają się one chaotyczne i przypadkowe. Planner pomoże w organizacji zadań. Najwygodniejsze plannery to takie, w których znajduje się gotowa lista bazowych zadań podzielona na czas, w których należy je zrealizować. Wtedy na pewno wszystko uda się dopiąć na ostatni guzik i bez stresu!

Niestandardowe dodatki

Często pary młode nie zdają sobie sprawy, że z tematem ślubu wiąże się też wiele nietypowych artykułów papierniczych, które mogą ubarwić czas przygotowań i ten po ślubie.

Jednym z nich jest na przykład Zeszyt Marzeń dla Par. Jest to zeszyt pełen zadań, pytań, wyzwań, które są dedykowane parom. Z jednej strony można się dzięki niemu jeszcze lepiej poznać przed ślubem, jak i spędzić przyjemnie czas razem, śmiejąc się, wspólnie marząc, sprawdzając czy naprawdę wiemy o sobie wszystko.
Innym notesem, dedykowanym tym razem wyłącznie paniom, jest Pamiętnik Panny Młodej, z mnóstwem rozmaitych pytań dotyczących różnych aspektów życia panny młodej.

Oba notesy stanowią piękną pamiątkę czasu około-ślubnego. Wracanie do nich po latach na pewno będzie budziło uśmiech i wzruszenie.

Dodatki papiernicze mogą stać się pięknym dopełnieniem uroczystości zaślubin i przyjęcia weselnego. Mogą podkreślić charakter uroczystości i zaakcentować motyw przewodni, na który zdecydowała się młoda para. Będą również pomocą w trakcie przygotowań i pamiątką uroczystości po latach. Ich odpowiedni wybór, to niewątpliwie jedna z poważniejszych i ważniejszych decyzji organizacyjnych, przed jaką staną przyszli małżonkowie.

Autor: Irena Dżyga

Irena Dżyga

Irena Dżyga

Absolwentka psychologii, introligator, choreograf, wielbicielka papierowych listów. Założycielka marki Pracownia Zeszytów. Pracownia powstała z miłości do pisania. Gdy za każdym razem wybór nowego zeszytu, dziennika, kalendarza czy pamiętnika trwał całą wieczność przed półką w sklepie papierniczym (bo jeden miał idealny papier, ale nieciekawą okładkę, inny znowu miał piękną okładkę, ale w środku była brzydka kratka, kolejny miał zły format, albo za mało stron...), pojawiła się idea uszycia takiego notesu, który spełni wszystkie oczekiwania i będzie idealnie dopasowany do swojego właściciela. W życiu lubi się otaczać pięknymi przedmiotami. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą na co dzień. Dzisiaj, gdy wszystko produkowane jest na skale masową i w tysiącach egzemplarzy, bezcenne jest pochylenie się nad rzeczą jedną, jedyną i niepowtarzalną, wykonaną od początku do końca ręcznie, z ogromną ilością staranności, zaangażowania i serca.

Komentarze:

Your email address will not be published. Required fields are marked*

Zgadzam się na wysyłkę newslettera (można się wypisać w każdej chwili).

FreshMail.pl